Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Výuka dějepisu probíhala v muzeu

Výuka dějepisu probíhala v muzeuDatum konání:
7.12.2022

Muzejní kufřík 1938  je název výukového programu, který žákům 9. ročníků zprostředkovalo bílovecké muzeum. Kufřík obsahuje 10 předmětů, které se vztahují k danému období.  Tato aktivita vychází z myšlenky, že sbírkové předměty jsou nositeli příběhů a jejich vhodné zkoumání a interpretace pomáhá k poznání minulosti a porozumění světu. V předmětech se názorně odráží politická situace tehdejší doby a zároveň se jedná o předměty, které byly v kontaktu s řadovými občany žijícími v republice a měly přímý vliv na jejich život.

 

Ohlasy žáků

Dne 7. 12. jsme navštívili bílovecké muzeum, ve kterém jsme zhlédli výukový program Muzejní kufřík 1938. Měli jsme možnost osahat si různé předměty, které se používaly v době Protektorátu Čechy a Morava. Pracovali jsme ve skupinách a každá skupina dostala několik předmětů vztahujících se k dané době. Naším úkolem bylo popsat dané předměty a vysvětlit k čemu daný předmět sloužil a kdo ho mohl používat. Výuka v muzeu mě moc bavila a dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Andrea Dukayová, 9. C

 

V kufříku se nacházely předměty, které lidé používali v době Protektorátu, např. noviny z r. 1938, německý cestovní pas, vlajka protektorátu, lístky na oděv, náhražka vajec v podobě prášku, bič, který používali dozorci v koncentračních táborech atd. Ve skupinách jsme zjišťovali, k čemu dané předměty sloužily a jak se vztahují k dané době. Většinu z nás využití předmětů překvapilo a teď už víme, k čemu dané předměty sloužily. Celý program byl velmi zajímavý, většině z nás se akce líbila a budeme rádi, když se tyto besedy budou konat častěji. Marek Dědoch, 9. C