Úvod > Rodič > Důležitá sdělení > Pedikulóza - hygienické opatření

Pedikulóza - hygienické opatření

Obrázek - Veš

Vážení rodiče, vzhledem ke zvýšenému výskytu pedikulózy (vši dětské) v celé republice a v návaznosti na reportáž v televizi Vás žádáme o důslednou kontrolu hlav Vašich dětí. V případě výskytu vší u Vašeho dítěte proveďte důsledně následující opatření, která byla konzultována s Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje v Ostravě, se kterou škola již několik let spolupracuje. Vydané pokyny jsou následující:

1. V případě zjištění výskytu hnid ihned použijte přípravek z lékárny či drogerie.
  2. U všech přípravků nutno dodržovat návod výrobce!
  3. Po době působení přípravků nutno hnidy z vlasů mechanicky odstranit – ručně stáhnout z jednotlivého vlasu.
  4. Tento úkon provádějte opakovaně až do té doby, kdy se hnidy přestanou ve vlasech objevovat. Stačí jedna přehlédnutá hnida a dítěti opět hrozí zavšivení.
  5. Nutné je vyprat veškeré pokrývky hlavy (čepice, šály, čelenky, gumičky…), taktéž ložní prádlo.
  6. Kontrolu proveďte u všech členů rodiny.
  7. Léčebnou kůru nutno opakovat po 8 – 10 týdnech, aby byly zničeny i larvy, které se mezitím vylíhly z hnid.
  8. Pokud nezaberou volně koupené přípravky, obraťte se na svého dětského lékaře, který Vám předepíše recept či doporučí jiný postup.
  9. Aby byla tato opatření účinná, je nutno prevenci kontroly hlav provádět ve všech rodinách.
  10. V případě opakovaného zavšivení dítěte může být nákaza řešena individuálně přímo v rodinách pracovníky hygienické stanice.
  11. Při zjištění důvodného podezření z infekčního onemocnění u žáka (včetně pedikulózy) bude ihned informován zákonný zástupce a škola bude dále postupovat podle školského zákona.

Důležité upozornění!

Odvšivení dítěte je povinností rodičů nebo zákonných zástupců dítěte.