Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > 17.10. 2022 | Čtenářská dílna v 8. B

17.10. 2022 | Čtenářská dílna v 8. BKapuce od mikiny - takový titul má povídková kniha pro děti a mládež, kterou napsalo patnáct českých autorů. Knihu vydala, v rámci rozsáhlejšího projektu, společnost Celé Česko čte dětem. Každý ze spisovatelů měl v zadání určitý tematický okruh, který se dotýká života dnešních náctiletých. Texty se věnují například tématu šikany, závislostí, handicapů, materialismu, předsudků, ale i čestnosti, vnitřní svobody, zodpovědnosti, empatie či laskavosti.

Na základě povídek pak vytvořil tým lektorů 15 metodických lekcí. Všechny lekce pracují s metodami kritického myšlení a jsou postaveny tak, aby žáci během čtenářské dílny byli interaktivně vtaženi do aktivit. Pracuje se tedy s tématem a zároveň se u žáků rozvíjí čtenářská gramotnost.

A právě tato vzorová čtenářská dílna proběhla ve středu 12. 10. ve třídě 8. B. Paní lektorka osmákům tuto knihu představila a společně si přečetli povídku Hausbót od spisovatelky Aleny Mornštajnové, k níž se vázaly další aktivity, které si žáci mohli vyzkoušet. Kniha většinu žáků velmi zaujala a nejvíce je potěšilo, že si ji mohli odnést domů jako dárek.

Ohlasy žáků

  • V naší třídě proběhla čtenářská dílna s paní lektorkou, která nám přivezla knížky Kapuce od mikiny. Společně jsme si přečetli povídku Hausbót. V průběhu čtení jsme odpovídali na otázky, které nám paní lektorka pokládala. Na konci hodiny jsme si také vyzkoušeli práci ve skupinách. Povídka Hausbót pojednávala o tom, proč je důležité dodržovat pravidla, ale také o tom, že ne vždy je správné pravidla striktně a za každou cenu dodržovat. Knihu jsme si nakonec jako dárek odnesli domů. Celou lekci jsme si moc užili a paní lektorce děkujeme za návštěvu a za knížky. Ema Pokorná, 8. B
  • Čtenářská dílna se mi líbila, bylo to zábavné. Bylo fajn, že jsme jenom nečetli, ale dělali jsme i různé skupinové práce, odpovídali na otázky a vyplňovali pracovní listy. Moc se mi to líbilo. Potěšilo mě, že jsme si knížku mohli nechat. Natálie Flaksová, 8. B
  • Dílna čtení se mi moc líbila. Museli jsme nad textem více přemýšlet a zkusit se sami vcítit do děje. Téma pravidla bylo zajímavé a téměř nikdo netušil, jak povídka dopadne. Zkrátka povídání s paní lektorkou bylo velmi příjemné. Aneta Jarošová, 8. B
  • Čtenářská dílna mě velmi bavila. Jsem rád, že jsme dostali knížku a určitě si ji přečtu. Text, který jsme četli, mě velmi zaujal a bavil a klidně bych si ho přečetl ještě několikrát. Paní lektorka byla příjemná a zábavná. Matěj Poruba, 8. B