Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Exkurze do Osvětimi

Exkurze do OsvětimiDatum konání:
4.5.2023

Dne 4. 5. 2023 jsme se vydali  s žáky devátých tříd poznávat historii na vlastní oči. Cílem naší cesty byl koncentrační tábor Osvětim.

Osvětim se stala jedním z táborů, kde probíhalo masové vyvražďování Židů. V Osvětimi byly poprvé vyzkoušeny účinky cyklonu B – látky, která se používala na deratizaci a kterou nacisté vraždili v plynových komorách. Pro každého návštěvníka je zvláštním zážitkem procházet tímto smutným místem a vidět vše na vlastní oči.

Nejprve jsme si prohlédli menší areál samotného Auschwitzu. Z výkladu paní průvodkyně jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací, například o Sonderkommandech nebo transportech přijíždějících z různých částí Evropy. V jednotlivých místnostech jsme mohli vidět vlasy i osobní předměty zavražděných vězňů. Po krátké přestávce pokračovala prohlídka v  části Birkenau.  Zde jsme navštívili pietní místo, viděli jsme ruiny plynové komory i dřevěné baráky, ve kterých byli nuceni vězni žít.

Exkurze do Osvětimi patří mezi náročné akce, ale pocity po návštěvě jsou velmi silné a autentické. Číst o hrůzách válečného běsnění nebo sledovat film je něco zcela jiného, než vnímat skličující atmosféru na místě samotném, spatřit doklady utrpení a pocítit tíhu holocaustu.